reede, 3. märts 2023

Mitu pead on lohel?

 

Lohel oli algul viis pead. Iga maha raiutud pea asemel kasvas tal kohe viis uut pead. Mitu pead oli sellel lohel, kui temalt maha raiutud päid oli kuus? Appikene. Muidugi ma ei teadnud sellepärast piilusin vastuse, mis oli 29. Tegemist seitsmenda klassi matemaatika ülesandega.

Mis see minusse puutub? Aga puutub küll. Nimelt on meie kortermaja renoveerimine täpselt samuti kus  algselt viie peaga lohest on saanud 29.

Olen sellest juba nii palju kirjutanud, aga ega küll küllale liiga tee. See, mis pidi algama suvel algas septembris. Maakütte jaoks kaevati tunneleid ja keldrid tuli kiiresti-kiiresti vabastada, et kõik tuleb kohe kohe. Kuu lõpuks sai maja piirdeaiad ja kohale tariti igasugust materjali. Kodudes ja keldrites valitses vaikus ja tühjus. Mida ei saanud öelda maja ümbruse kohta, kus lakkamatult värises ja mürises. Oktoobri lõpuks olid kaevikud kinni aetud ja muu olukord püsis muutumatuna.

Märkamatult saabus november ehk lubatud renoveerimise neljas kuu.  Maja üks pool oli saanud tellingud ja tellingutele kollaste vestidega mehed, kes naelutasid koos kena valge lumega soojustust maja seintele.  Iga jummala päev. Pidev puurimise mürin ja sellest tekkinud vibratsioonitõbi. 

Lõpuks ometi tulid "Mardid või pigem Matveid" tuppa ja nendega koos kolm akent. Üks nendest rõdule avaneva uksega. Koduke muutus koledaks. Kahe toa koristamine. Esimest korda. Algas akende põskede kauniks tegemine, mis kestis kaks nädalat. Ikka sipsuke pahtlit ja järgmisel päeval lihvida-lihvida ja jälle lihvida. Ja lõpuks saabus värvimise tund. Seejärel kahe toa põhjalik koristamine. Teist korda. Noh, et ikka jõulud ja saab neist veidi rahu.

Toimus KOOSOLEK, kust jäi kõlama : Kui kõik hästi läheb ja materjalid tulevad, siis peaksime jaanuari lõpus hakkama küttesüsteemidega tegelema. Seni hakati hoopis trepikodades aknaid vahetama. 

UUs aasta tuli. Puuriti ventilatsiooniavad akende alla. Õnneks sealt väga palju tolmu ei tulnud. Ega ma poleks enam koristanud ka. Õhksoojuspumbad tõsteti rõdude servadele, kus kõik see vesi neile ülevalt peale tilkus. Koohutav. 

Kuid kõik see on kukepea võrreldes kanalisatsiooni ja veetorudega vetsu tagaseina taga. Sellest olen kirjutanud: mehed tuppa, sein eest ära, pott välja, mehed torusid panema ja õhtuks pott tagasi. Nii neli päeva. Ja nii see jäi. Ning on praeguseni. Sein maas, pott kõigub kahtlaselt. Aa, miski ikka muutus. Korrustevahelised lahtised toruaugud betoneeriti mingil ajal kinni. Enam ei saagi ülemise ega alumise korteri naabrite hädadest aimu. 

12. veebruar - küttetorud!  Nendeks puurimisteks olin juba nii immuunne ja paigaldaja oli lisaks väga tore mees. Kolm radikat ja ventilatsioonitorude katted. Ei koristanud. Poiss Toimetas Kärcheriga suure sodi ära. 

Sõbrapäevaks veel kolm akent (mul kokku kuus), sest maja teine pool oli imejõuga tellingud saanud. Ja jälle tüdrukud viimistlema. Ja siis viimane pingutus selle teemaga: kolme toa torud ja radikad. Nali naljaks: üks radikas oli vahepeal kaduma kõndinud. ja kõnnib tänaseni. Aga sellest pole midagi. Ma niikuinii koristada ei jaksa, ei suuda, ei taha.

Siiski-siiski, eile võtsin ennast kokku ning pühkisin elutoa enam-vähem lihvimistolmu vabaks. Puhastasin ja panin tagasi vinüülid (neid mul rohkem kui paarsada) jne. jne. See kõik võttis tööpäeva jagu aega (kärbetega arvuti ees) 

Nüüd on mul kolm enam-vähem tuba. Ja kaks täiesti katastroofilist, sest ühes on raamatud ja veelkord raamatud.  Pluss saun ja sauna eesruum, millest on saanud kolikambrid ja täiesti kõlbmatu WC logiseva potiga.

 Võtsin lõpetuseks suure paberi kuhu kavatsen nummerdada kitsaskohad. Loodan, et 29-st numbrist jätkub. 

Toad on jahedad, homseks lubas tormi.


11 kommentaari:

konn, lendav konn ütles ...

Kas töövõtja põrandaid ei kata, avasid ei kileta, uksi ei teibi?
Kas puuridel-freesidel on tolmukott?
Kas maalrid lihvivad aknapalesid nö käsitsi ja klotsiga?
Mis firma aknad paigaldati?
Kas torušahtides on tuletõke vahu või -krae näol?
Kas ühistul on tellitud ehitusjärelvalve?
Objektijuht käib iga päev objektil? Talle peaks jooksvalt muresid kurtma.
Elamispinna remont ongi elanikule äärmiselt pingeline periood ja oh õnne, kui lõpptulemus vastuvõetav on:)

Bianka ütles ...

See on pea-aegu sama jube üleelamine kui 90-ndate erastamine. Üks sai oma korteri Evp eest ja teisest sai sundüürnik.
Kui ma oma firmale korterit tahtsin osta, siis valisin sellise, kus see kohutav renoveerimisetapp oli läbitud

Emmeliina ütles ...

Aitäh, olin vahepeal netipausil.
Hr. Konn Töövõtjad ei katnud põrandaid, ei kiletanud avasid ja uks kaeti ainult trepikoja poolt. Tolmukotti polnud, aknapaled lihviti käsitsi, klotsiga. Tuletõkkest ei tea, looda, et ehitusjärelvalve on tellitud. Objektijuht oli alguses aktiivne, lubas mulle vetsu töömehe saata, aga nüüd pole teda juba paar nädalat näinud ja tööd seisavad. Mul on seal mingi abikaasa poolt tekitatud torude süsteem, mis tuleks kõrvaldada enne kui sein kinni ehitada.
Hea, et sain südamelt ära. Arvan, et ühistu tegi vea kui laskis töödega vastu talve alustada.

Bianka, vähemalt tean, et ei osta kunagi korterit renoveerimata majja, sest teist korda seda ma üle ei ela.

Anonüümne ütles ...

Ka maja ehitus võtab kaua aega, samuti remont ja ehitajat ise leida keeruline.Vahest on targem mõnegi asjaga rahul olla, kindlasti tulem ilus.Tulemas sundrenoveerimine, nii rnnustatksr

Emmeliina ütles ...

Anonüümne - kas viimane sõna on salakiri :)

Maja kohta ei tea - mul ei ole maja olnud.

Anonüümne ütles ...

Viimane sõna ennustatakse, ma väga palun vabandust.

Emmeliina ütles ...

Eile lülitati meie püstakus sisse küte. Kui küsisin objekti juhilt maksumust (umbkaudselt), siis ta ütles, et 5 eurot umbes. ??? Kas see siis ongi see kokkuhoitud maaküte, mis uute akendega ja meie renoveeritud maja otsaga hakkab maksma 150.- kuus. Mis siis saab veel külmaga? See mulle küll ei sobi, sest renoveerimise eest maksan 200.-

Sooja vett ei ole endiselt.

Emmeliina ütles ...

Vesi vesi -soe vesi!

Emmeliina ütles ...

16.märtsil saime meili, et igaüks ise peab järgmiseks nädalaks rõdult õhksoojuspumbad eemaldama. Kirjutasin kurja kirja, et seda ei tohi teha (naabri poeg kirjutas ka)

Seepeale saime vastuse, et ühistu tellib oskustöölise. Nüüd ongi need agregaadid mul nurgas. Moraal, et ega ikka väga lammas ka olla tohi.

Täna nikerdati kanalisatsiooni ja veetorudele juurde veel seadmeid (nende asemele, mis Abikaasa iseenese tarkusest kunagi paigaldas) ja mida ma nüüd pean osaliselt tasuma, sest see ei käi renoveerimise hulka. Nii sain ühte kraanikaussi vee ja nõudepesumasinasse ka. Ehk saab lõpuks vetsuseina kinni ehitatud ja poti tugevamalt põranda külge.

On jäänud veel viimane tõeliselt tuldpurskav lohepea- uue dušikabiini paigaldamine Loomulikult enda kulude ja kirjadega) Kui selle ka saan, siis ongi paradiis!

Emmeliina ütles ...

Dušikabiin paigas, pessu lubati üheksa paiku (mingi silikoon kuivab). Kohe hakkan pingest vabanedes nutma.

Emmeliina ütles ...

vana kabiini jäänuseid ei luga peaboss ehitajate konteinerisse panna. Väike ülemus lubas millalgi tulla käruga, et aitab jäätmejaama viia.

Tüdrukud pahteldasid eile rõdu.

Vetsusein on veel tagasi panemata.

Käisin üle mitme kuu enda keldriboksis. Meil on neid kaks, ühes minu ja teises mehe asjad. Ja mis välja tuli. Minu keldrist ei lähe mitte ühtegi suurt toru. Nii et kõik see koristamine, kappide lõhkumine ja nõude arutu hävitamine oli asjata. Kusjuures küsisin enne sadu kordi, et kust need torud lähevad ja kui suured. Keegi ei osanud vastata. Kui keegi seda loeb ja tekib küsimus milleks meil oli niipalju nõusid, siis vastan: pidasime aastatel 1988-1998 baari ja hiljem toidutaret. Ikka mõtlesin kuulutust panna, aga kuna nad olid mul nii ilusasti kappidesse paigutatud, siis ei seganud ka. Nagu Laine, Õnne 13-s (vanad osad) kes ostis kroonide eest modru, et euride eest müüa. :))))