Kolmapäev, 8. aprill 2009

Meie mõttekoda


Tuleb aeg, tuleb aru,
tuleb aeg, tuleb nõu.

Sellise moto valisin oma külatuppa esimese mai mõttetalgutele. Olen seal kojavanema austavas rollis. Mind volitas vanem generatsioon. Tahtsin küll puigelda, kuid kodanikutunne sai võitu ja huvi ka.
Sellepärast käisin laupäeval maakonna raamatukogus proovitalgutel. Ja mitte mingil juhul ei kahetse. Nii palju sädeinimesi oli kokku tulnud. 40 vähemalt. Kümmekond tuttavatki hulgas. Prominente ka. Maavanem näiteks. Tekitasime "kuidas" küsimusi ja valisime töötoad. Mina läksin sinna, kus näitasime "Kuidas väärikalt vananeda?" Teema algataja, keskeas proua, läks esimese lausega kohe raha kallale. Et ikka vähe väärikuseks. Vaidlesin vastu ja nii sai kirja minu esimene mõttepoeg " Ka vaene võib olla väärikas".

Edasi jõudsime ühisel nõul, neli naist ja meesterahvas. Mulle meeldis eriti mõte, et väärika vanadusega tuleb hakata tegelema juba noorest saati :) ja et meie ei kavatsegi vanaks saada :) Loomulikult oli ka positiivsusele orienteeritud programm stiilis naabrivalve/naabriabi ja põlvede koostöö ja järjepidevus. Lisasin grupiga nõu pidades kirikukogukonna ja hingeabi tähtsuse.

Kokku oli võimalik osaleda esimeses osas kuue teema arutelul. Teises osas valisin kaks südamelähedast "kuidas saaks meid rohkem? " ja eriti vinge teema "kuidas olla õnnelik?"
Avatud ruumi pluss ongi see, et sa ei pea kinnistuma ühe grupi juurde, vaid võid liituda. Tähtis on ainult enne teavitada, kuhu minna kavatsed.

"Laste tegemise toas" pakkus idee algataja välja solidaarsustoetuse noortele peredele. Aga selle idee jaoks jäi aega väheseks ja nappis ka inimesi.

Õnnegrupis läks asi päris kreisiks kätte ja leidsime, et oleme nüüd kõik õnneepideemiaga nakatunud ja peame seda edasi kandma ja andma. Minule sobis.

Kodus registreerisin oma mõttekoja interneti tee ilusasti ära ja panin kirja kolmeliikmelise meeskonna. Kuna meie ruumid pisikesed, siis üle 30 ei julgenud kohti pakkuda. Minu kui kojavanema ülesanne oli teemad valida. Siin need on:
1. Ühistegevus ja koostöö
2. Usk endasse, usaldus ja positiivsus
3. Stressiga toimetulek

Nii tuligi esimene väljakutse mulle kätte.

2 kommentaari:

toompeale ütles ...

täitsa õige. mõnikord kulub väga palju aega.

Bianka ütles ...

Mina pean ütlema, et ma nendesse mõttetalgutesse suhtun kahtlevalt. Kui oleks olemas häid lahendusi kogu riigi jaoks, siis oleks neist juba räägitud. Ega see meie valitsus meie tuleviku suhtes nii pahatahtlik ka ei ole, et kõigele heale vastu hakkaks.

Samas, väiksemas kohas aitab see kohaliku elu edendamisele kenasti kaasa. Inimesed saavad ilma parteisse astumata oma arvamuse välja öelda ja seda ka kuulatakse. Ma tahaks öelda, et eriti teretulnud on selline asi nüüd vahetult enne kohalikke valimisi. Nii võivad tekkida hoopis uued liidrid kui seni.

Emmeliina, pane vaim valmis! Võib-olla oled just sina see, kes järgmistel valimistel ilma teeb. Sest sul on süda õige koha peal, piisavalt mõistust ja elukogemust. Ega sind asjata kojavanemaks ei valitud.