Sa ei peaks ütlema kui vana sa oled, vaid kui kaua oled elanud.
Selline lause hakkas kusagilt külge. Kust, ei mäleta. Peaasi, et mõte on hea. Nädala lõpus tegin veidi rööprähklemist.
Laupäeval võõrustasin galeriis Kalamaja Brannet, siis sõitsime koos pealinna, et minna Kaarli kirikusse kuulama Raimo Kangro missat süütult hukkunud eestlastele op. 40, (1989)
Oh, see oli mõjuv! Ega kontserti ei saagi edasi anda. Seda saab tunda. Noored kaunid hääled, suurepärased kolm solisti ja sümfooniaorkester (dirigent Jüri Ruut Kangur). Eriti pidulikuks tegi selle Leelo Tungla kohalolek.
Üks katke:
Pilved käivad üle nagu kirved.
Maa on madal nagu ülekohus.
Surume end kokku nagu hirved,
kõrges rohus, niiskes pesalohus.
Kirvepilvi täis on taevalagi.
Pole paika, kus saaks rahu melust.
Täna me ei oska kõneldagi,
hea, kui oskaks homme olla elus. (Leelo Tungal)
Hiljem suundusime rahvamassidega trammis rappudes Kadrioru poole. Oo, mu Tallinn, sa ikka suudad! Veerand tunnis üks tramm vastu valgusele. Tuju vajus saapasäärde nii mis kärises. Pidime nentima, et möödunud aastal oli parem. Eks me saime liiga hilja kohale ka.
Pühapäeval rongiga koju, pikk jalutuskäik läbi päikselise linna (minu puhul haruldus ja pingutus). Muinsuskaitse päeval ootasime Köster Cööcki majja vähemalt kümmekond huvilist. Keda ei olnud, seda ei olnud. Leiget rahvast ei huvita oma linn. Sõnakat kultuurikomisjoni polnud ka. Mine tea, mis maja nime ristimise nad veel oleksid korraldanud. Kes veel ei tea, siis Pärdi muusikaja muutus sujuvalt Ukuaruks. Ukut ei ole ja aru ka mitte. Kaotada Pärdi nimi linna esindushoonest ja asendada endine Alar Kotli sakraalehitus ehk Pauluse kirik Ukuaru nimega, mis igale kirjandusest vähegi teadvale assotsieerub saunaga metsade vahel. Ümise valssi, või mitte. Aarne Mäe kirjutas, aga pole eetiline tasulist siia üle kanda.
Ainult alguse: Virumaa Teataja 16.sept.
Suur motoroller
Rakverre rajatava Arvo Pärdi muusikamaja nime ümber on kohalikus elus tekkinud mõõdukas debatt. Rohujuuretasandil hõljuvat provintslikku nime Ukuaru, mille olla välja valinud spetsiaalne eksperdigrupp ehk "kultuurivedurid", nagu linnapea nimetas, peatakse mõneski käsitluses pehmelt öeldes kummaliseks.Võib ju nentida, et mis siin vaielda - Pärdi loodud imeline, suisa ikooniline "Ukuaru valss" on saavutanud lausa rahvamuusika staatuse ja nii Pärt ise kui ka tema perekond on kiitnud asjalood heaks.
Jätkub tasulises ...
Isiklikult pole ma keeleteadlik, aga kuidas näiteks inglise keeles (mõni turist-huviline ikka linna põikab) kõlab Ukuaru muusikamaja. Või soome keeles, või läti?
Asjalikum oleks olnud Aatomiku maja. Hea lühike ja kerge välja öelda.
Soss. Nüüd on see aur väljas.
Aga Köstrimajas (lühendasin omavoliliselt) sain ajalugu teada. Ühtegi minutit ei kahetse.Kuigi Rakvere pole päris minu kodulinn. Kaudselt ikka. Alguses rajoonikeskus ja nüüd maakonna.
Pilt ka.
Kuldse toa seina ja teised ka ning õue on maalinud Läti sorti kunstnik Oskars (perekonna nimi ei tule meelda) Selline imeline töö!
6 kommentaari:
Süda jäi kripeldama. Leidsin FB-st Oskars Ouk. Olen jätkuvalt lummatud!
Arvo Pärdi muusikamaja teemal on sõna võtnud Andres Jaadla (VT, 26.09) ja Evelyn Sepp (VT,26.09). kahju, et minu 49 lugeja hulgas ei ole ühtegi, keda see teema puudutab :(
Vähemalt mu Naabribranne ja reisikaaslane võttis ennast kokku ja kirjutas Andres Jaadla arvamusele kommentaari. Olen selle üle siiralt rõõmus.
Hea, et Anneli ei saanud mitte vaiki olla. Asjatundja tasakaalukas sõnavõtt.See võiks koguni kusagil esileheküljel olla. Anda "neile" mõtlemisainet.
Päevall toetas
Aitä, Päevalill! Rääkisin laupäeval hr. Jaadlaga temal. kas on üldse lootust. Hakkan huvi pärast otsima , kes üldse Rakvere linna kultuuri juhivad. Minu meelest on siin tegemist üle-eestilise probleemiga.
Postita kommentaar