Ja siis, ühest autost lehvitab ja naeratab soojalt naisterahvas, kelle õpetused olid kunagi olulised. Mida ta siis õpetas? See kõlas nii: „Ära kunagi anna aru oma tegemistest, mille õiguses sa oled veendunud, ära vabanda kui tead, et see, mis teed, on õige(m).“
Jah, vahest unetutel öödel käib mõte hapudest viinamarjadest läbi pea, tahaks nii väga kuhugi tsunfti kuuluda, teha midagi suurt ja meeldejäävat, aga hommikul ütleb selge mõistus: „Ära vabanda, kui tead, et see, mis teed, on õige(m).“
Kuidas küll esimese vabariigi ajal said mehed naisi kodustena hoida? Kes siis tegid ära need tuhanded palgatööd ja töökesed? Ega siis kõik olnud valge pearätiga talunaised, linnas elati ka. Aga nüüd on sõnast „töö“ saanud identiteet, enda olemasolu õigustus. Esimene küsimus tuttavatelt: kus sa siis töötad? Ja kui vastad, et oled kodune, saad kaastundliku ja iroonilise pilgu osaliseks. Isegi ühiskond mõistab hukka: koolilapsi kasvatavad või suureks kasvatanud emad ei ole isegi ravi st. ravikindlustust väärt.
Aga sambad, karjatavad nüüd eakaaslased! Aga väärikas vanaduspõlv? Andke andeks, minu vaarema lüpsikutäis tsaarirublasid moondus lepalehtedeks, isa-ema nõuka aja säästud...mäletate ju isegi. Et ennustada, mis toimub 20 aasta pärast, peab vähemalt Eda Paukson olema.
Emmeliina kirjutatud talvel 2003 - iseendale
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar