Reede, 8. aprill 2016

70 aastane, kes stiilitas ennast 10 aastat nooremaks

Ronides silmadega ajakirjandust pidi sattus ette huvitav väljend - olmekirjandus. Selleks nn. teisejärguliseks nimetatu oli nõuka ajal isegi väikest viisi põlu all. Selle valdkonna hitt oli kahtlemata Aimee Beekmani "Vailkuvõimalus" . Arvan, et lugesin seda "Loomingust" olles juba abielus. Lahkama ei hakka, aga mällu jäi. Teine, õieti esimene oli Mats Traadi "Inger". (1975). Jälle mõjutas noore naise st. minu ellusuhtumist. Küllap neid raamatuid oli veelgi.
Olmekirjanduse juurest tahtsin tulla "olmebloginduseni". Mis muud see minu blogi on.
Olme -  kunstsõna - eluolu, tööväline igapäevaelu.

Vahel lahkan sekka probleeme ka. Nagu ikka igapäevaelus.

Seekord tahtsin rääkida stiilipidudest. Ema ütles, et 50-ndatel nimetati neid maskiballideks, aga see polnud päris seesama. Maskiballil ehk maskeraadil olid näokatted, aga stiilipeol saab lihtsamalt läbi.
Viimasel, branne kodusel sünnipäevapeol, aitas 25 aastat tagasi minna vana kleit. Endal oli tore ja tundus, et teistel vahva vaadata. Korraldaja jättis ajastu sünnipäevaliste valida. Nii võisime nautida keskaja daami ajastutruus riietuses. Isegi kulmud olid puusöega võõbatud. Meile oli see lihtsalt võimalus, sest asjaosaline ise tõttas stiili edasi kandma jõudes lõpuks keskaegsesse linnusesse.

........ ........


Teised, nagu minagi,  lahendasid asja kodukappide ja kohvrite toel. 80-ndate lendlevatest hilpudest olid aastatega saanud "peaaegu parajad kleidid" .
 ..........


See on nii seatud, et aeg ei peatu.... vaid teeb lihtsalt oma töö. Sellepärast meeldivadki mulle muutumismängud. Mängu sisse minnes kaotad piire ja mõned asjad nagu võrksukad ning roosa lauvärv ei tundu koomiline. Tänavapildis küll.

Hästi raske on praegusel sajandil endaga rahul olla. Nooruse ja ilukultus surub vastu maad ja  "tagant poolt gümnaasium, eest muuseum" ei toimi, sest 20 lisakilo ladestub sujuvalt . Võib küll lohutada, et ümar on ka vorm, kuid minu puhul on see ikkagi vormitus.
Naerma ajas FB meessõbra kommentaar (tunneme teineteist 27 aastat): sa meeldid mulle väga, aga vananeda sa ei oska.

 ........

Ilmselt unustas ta pildi juurde kirjutatud manuaali stiilipeost lugemata. Nii kiskus foto tuunitud vananeva naise poole, kes pole kaua aega passi vaadanud. Nii öeldi nõuka ajal sest kõik abielus 25-sed kandsid kodus sitsikitleid ja tööl pihikseelikuid. Lasteaiakasvatajate kohustuslikku õuegarderoobi kuulus veel tööandja st. riigi poolt puhvaika ja vildid. Ausõna!
Abiellumisega, vähemalt maal ja alevites kaasnes "väljapaistmatu" olemise stiil. Polnud vahet, kas 30-ne või 40-ne. Edev olija sai kohe sildi selga.

Vaatan meeleldi ETV 2 vanu amatööride tehtud  "kodufilme" . On, mida vaadata.
80-ndatel läks asi rohkem läänelikuks, vist. Ja 90-ndatel saabus riideabi. Oli see alles kaltsukaparadiis! Teatri kostüümilaod kahvatusid nende kõrvalt. Pole ime, et 25 aastat hiljem vaatavad kapist vastu riidepuudel rippuvad must, mustem veel mustem; Hall, hallim, veel hallim.

Ega ajakirjad vanadele nõu anna. Need pole soodus sihtgrupp. Ühe toreda lingi leidsin
https://www.facebook.com/vesela.valtchinova/media_set?set=a.10206685713729665.1073741839.1478234444&type=3

Nii võiks jätkata. Millegipärast ei paku mulle keegi tööd teise ringi poodides. Kas pean kartma, et stiilitan ennast veel nooremaks?

Emmeliina, praegu 60 aastane

6 kommentaari:

tegelinski ütles ...

Kuni mängulusti jagub, pole vanadust vaja karta :)

Bianka ütles ...

Huvitav, lugesin seda sinu sõbra kommentaari FB-s ja mulle tundus tookord see komplimendina :) No selles mõttes, et sa ei jää üldsegi vanemaks. Ja üldse mitte pahandamisena, et sa ei oska vanainimese kombel riides käia...

päevalill ütles ...

Tore vaadata ja lugeda peale internetivaba nädalalõppu!See oli tõesti tõsiselt võetud stiilipidu!Oleks meeleldi rohkemgi pilte siit leidnud,aga vist ei tohi selle üle ise otsustada.Toredad naised,keegi ei jäänud tulemata-selle peab lisama,sest selgus,et meie ringkonnas on neidki,kes ürituses kahtlesid.Ma pole eriline seltskonnamängudes osaleja,aga ei oleks selle pealegi tulnud,et väike stiilisünnipäev võib kedagi kuidagi heidutada.

päevalill ütles ...

Ma ei saa siiani üle Sinu saabastest.Kui te neid ikka päriselt näeks!

soodoma ja gomorra ütles ...

ma ei saanud ka sellest sõbra kommentaarist aru, kas see oli nali või pidigi sõna-sõnalt võtma. viimast oleks olnud kuidagi raske uskuda, aga eks seda tead sina paremini, kumba pidi, kes sa teda tunned.
mina aga omalt poolt aga tahaks lisada, et minu arvates näed sa lihtsalt nii-nii-nii super välja, et sul peaks lausa kohustus olema seesugusena ka linnapilti rikastada/kaunistada.
kui sa poleks ise /vist suurest hirmust sõbra kommentaaride ees/ juurde öelnud, et stiilikas, siis ise poleks eales selle peale tulnud.

sim kohe puhkab(s). tõeline energiasüst neile, kel seda väheks kipub jääma!

Emmeliina ütles ...

Kallid sõbrad, sain tagasisidest tõelise kevadise vitamiinisüsti :)

tõepoolest mulle meeldib riietega mängida. Juba pisikesest peale kolasin ema riidekapis ja koolikarnevalid olid mu lemmikud. Kui oleks kompanjone, kes ärilise poolega viitsiksid tegeleda, siis teeksin kindlasti retropoe. kasvõi ainuüksi sellepärast, et hommikuti põnevalt riietuda, mitte lõunani hommikumantlis lehte lugeda.